Zisk sukromnych zdravotnych poistovni - co s nim?

Autor: Stanislav Havran | 22.11.2012 o 8:10 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  130x

Nie som ovca, a preto poviem svoj názor na planované odkúpenie, vyvlastnenie alebo znárodnenie súkromných zdraotných poisťovní (je jedno ako tento akt nazveme, stále pôjde o plytvanie peniazmi daňových poplatníkov). Aj napriek tomu, že „najdrahší súdruh predseda“ sa už rozhodol a s aroganciou sebe vlastnou to dal každému jasne najavo, skúsim skromne aspoň naznačiť môj návrh riešenia tvorby zisku z povinného zdravotného poistenia. (Nie som platený žiadnou súkromnou pisťovňou, len aby bolo jasné.)

 

Keď nám už má vadiť, že súkromné zdravotné poisťovne tvoria zisk z povinných zdravotných odvodov, nie je korektné tvrdiť, ako to robí pán najmúdrejší slovenský premiér histórie, že ten zisk tvoria z verejných zdrojov. Ale ani opak sa nedá povedať.

Ak povinné zdravotné poistné platí SZČO alebo akýkoľvek zemstnanec (či už v súkromnej alebo štátnej a verejnej sfére), nejde o platbu zdravotného poistenia z verejných zdrojov, ale zo súkromných zdrojov. Bez ohľadu na to, že časť zdravotných odvodov „platí“ zamestnávateľ z hrubej mzdy, ktorá vľak tiež v konečnom dôsledku patrí zemestnancovi (celkovo, inštitút hrubej mzdy je len zahmlievanie ceny práce, a v konečnom dôsledku nevidím význam pre kategóriu inštitútu čistej mzdy, ktorá vznikne po odrýtatní časti odvodov z hrubej mzdy akože na strane zamestnávateľa... ale to je iná téma). Čiže, poistné platené takto formou odvodou zo mzdy všetkých zamestnancov a z príijmov živnostníkov nie je súčasťou verejných zdrojov, ale súkromných. A štát ako taký nemá žiadne právo ani nárok nejako ovplyvňovať alebo royhodovať za tieto súkromné zdroje. Ak mne ako zamestnancovi nevadi, že si súkromná alebo štátna poisťovňa z mojich odvodov tvorí zisk, ale napriklad aj nimi mrhá, štátu by to malo byť srdečne jedno. Ide o moje peniaze, a je na mne, ako s nimi naložím. Nech ich aj „venujem“ súkromnej poisťovni na zisk, alebo napríklad štátnej na plytvanie a mrhanie. Toto by malo byť pre štát a pána premiéra posvätná pôda, na ktorú by nemal stúpiť ani v najdivokejších socialistických snoch.

Trošku inak vnímam situáciu, keď poistné za ľudí platí štát – či už v prípade detí, študentov, nezamestnaných, či dôchodcov. Keďže tu je platcom poistného štát, štát ako platca má právo rozhodnúť, za akých podmienok bude platiť za svojich poistencov (napríklad podmienka, že z týchto už verejných prostriedkov sa nemôže tvoriť zisk), alebo dokonca ktorej poisťovni ho bude platiť. Preto ak momentálnym správcom štátu vadí, že súkromné zdravotné poisťovne údajne tvoria z poistného zisk, nech jednoducho povinne zo zákona sú všetci poistenci štátu poistení v štátnej zdravotnej poisťovni. A pre prípad, že by sa poistenci štátu cítili diskriminovaní nemožnosťou voľby zdravotnej poisťovne, stále majú možnosť stať sa samoplatcami, a vybrať si tú svoju zdravotnú poisťovňu.

Tým pádom predseda vlády nebude môcť argumentovať, že sukromné poisťovne tvoria zisk z verejných zdrojov, ale jednach nebude zasahovať do slobodnej vôle tých, čo platia zdravotne poistenie zo svojich zdrojov. A ušetria sa prostriedky za zbytočné odkupovanie či znárodňovanie súkromných poisťovní. Zvlášť, keď sa od nového roka má opäť zmeniť prerozdelovanie vybraného poistného, a opäť v prospech VšZP.

Pričom za úvahu rozhodne stojí aj myšlienka „povinného“ všeobecného zdravotného poistenia, ktoré by dajme tomu poskytovala len štátna poisťovňa (pričom by bolo garantované, že s totho poistenia by sa hradila taxatívne vymedzená „základná“ zdravotná starostlivosť), a všetko ostatné by bolo možné pokryť komerčným poisteným či už v súkromných alebo štátnej poisťovni.

A je mi milé vidieť túto tézu aj v ideách Procházkovej Alfy, ale začul som ju už aj skôr.

Už len dúfať, že niekto z opozície príde s aspoň trošku reálnou oponentúrou k Ficovmu návrhu, ktorá predsvedčí svojou racionalitou aj voličov Smeru. A pokojne nech sa inšpirujú aj tézou v tomto blogu, lebo tu naznačený názor nie je len môj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?