Paralela medzi arcibiskupom Bezákom a sv. Pavlom (alebo nehante ho)

Autor: Stanislav Havran | 17.12.2012 o 10:36 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  208x

Témou ostatných dní je prerušenie mlčania arcibiskupa Bezáka v „kauze“ jeho odvolania. A hoci sa doba od Kristových čias značne zmenila, vidím tu pár paralel, ktoré dávajú otca arcibiskupa Bezáka do role sv. Pavla, a ostatných predsatviteľov inštitucionálnej cirkvi do role sv. Petra a ďalších židovských apoštolov, ktorí mu tiež vyčítali mnohé z toho, čo dnešní cirkevní (slovenskí či vatikánski) pohlavári arcibiskupovi Bezákovi.

 SITA, http://i.pravda.sk/12/081/skcl/P1244e618_BezakV.jpg

Prvou paralelou, čo mi prichádza na um, je výčitka, že arcibiskup je príliš „svetský“, že sa stretáva a obklopuje luďmi pochybnej povesti, že chodi k pohanom. Aj sv. Pavol hlásal vieru pohanom, a židovskí predstavení (apoštoli) mi to vyčítali a zazlievali. Podobne ako sv. Pavlovi nestačilo, aby v Krista uverili len zidia, tak podobne arcibiskup Bezák chce priviesť k viere aj ľudí mimo kostolov. A vlastne o to v ohlasovaní evanjelia ide. A ešte k tým luďom pochybnej povesti. Ježiš tieš stolovával s mýtnikmi a hriešnikmi, luďmi veľmi pochzbnej povesti v tej dobe. A tiež mu to zidia vyčítali... Ale on prišiel zachániť práve tých, tých, čo záchranu potrebujú a aj chcú. Nepridŕža sa teda práve Bezák viac Kristovho príkladu ako tí, čo mu to vyčítajú?

Vraj arcibiskup Bezák je tvrdý a nekolegiálny k „súdruhom“ biskupom (najmä k svojmu predchodcovi). Ale veď i sv. Pavol bol veľmi tvrdý a tvrdohlavý, a nerozpakoval sa vyčítať i sv. Petrovi, priamemu Kristomu nastupcovi, keď ten podľa jeho názoru mylne trval na nutnosti starozákonnej obriezky.
A osobne som presvedčený, že ani Kristus by nebol šťastný z účelovej „biskupskej kolegiality“, ak by sa ňou mali zakrývať či už osobné alebo cirkevné (inštitucionálne) pochybenia. Nie je problém v tom, že niekto urobí chybu – stane sa. Chybou je zotrvávať v zlom umýsle, neoľutovať pochybenie, a zakrývať a zatĺkať za každú cenu. Čo je podľa mňa jedným z dôvodov Bezákovho odvolania – že otvoril okná, aby pustil svetlo a čerstvý vzduch tam, kde boli odločený nejaký kostlivci. A ako povedali židia, je lepšie ak zomrie jeden za národ, ako celý národ... A ako židia ukrižovali Krista, tak cirkevní činitelia zrejme ukrižovali Bezáka.

Sv. Peter a spol. po čase pochopili svoj omyl voči sv. Pavlovi, a svojim spôsobom ho „rehabilitovali“. Obávam sa, či paralela medzi sv. Pavlom a arcibiskupom Bezákom nebude končiť, berúc do úvahy ješitnosť slovenských biskupov. Jedine, že konečne zasiahol priamo pápež, a nie len vatikánsky byrokratický aparát.

Bolo by zaujímavé vidieť, ako by sa veci a okolnostoi vyvíjali, keby ešte žil biskup Baláž. Myslím, že ten jediný by sa nebál postaviť za arcibiskupa Bezáka, lebo toto naozaj vyzerá na nejakú intrigu. A namiesto toho, aby to cirkevní pohlavári vyvrátili svojou otvorenosťou, oni len mlčia a zatĺkajú. Slovenská cirkev a vatikánsky byrokratický aparát asi zamrzli v stredoveku. Z čoho by bol smutný a nahnevaný aj sv. Pavol, a podľa mňa nie len on.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?