Paralela medzi arcibiskupom Bezákom a sv. Pavlom (alebo nehante ho)

Autor: Stanislav Havran | 17.12.2012 o 10:36 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  205x

Témou ostatných dní je prerušenie mlčania arcibiskupa Bezáka v „kauze“ jeho odvolania. A hoci sa doba od Kristových čias značne zmenila, vidím tu pár paralel, ktoré dávajú otca arcibiskupa Bezáka do role sv. Pavla, a ostatných predsatviteľov inštitucionálnej cirkvi do role sv. Petra a ďalších židovských apoštolov, ktorí mu tiež vyčítali mnohé z toho, čo dnešní cirkevní (slovenskí či vatikánski) pohlavári arcibiskupovi Bezákovi.

 SITA, http://i.pravda.sk/12/081/skcl/P1244e618_BezakV.jpg

Prvou paralelou, čo mi prichádza na um, je výčitka, že arcibiskup je príliš „svetský“, že sa stretáva a obklopuje luďmi pochybnej povesti, že chodi k pohanom. Aj sv. Pavol hlásal vieru pohanom, a židovskí predstavení (apoštoli) mi to vyčítali a zazlievali. Podobne ako sv. Pavlovi nestačilo, aby v Krista uverili len zidia, tak podobne arcibiskup Bezák chce priviesť k viere aj ľudí mimo kostolov. A vlastne o to v ohlasovaní evanjelia ide. A ešte k tým luďom pochybnej povesti. Ježiš tieš stolovával s mýtnikmi a hriešnikmi, luďmi veľmi pochzbnej povesti v tej dobe. A tiež mu to zidia vyčítali... Ale on prišiel zachániť práve tých, tých, čo záchranu potrebujú a aj chcú. Nepridŕža sa teda práve Bezák viac Kristovho príkladu ako tí, čo mu to vyčítajú?

Vraj arcibiskup Bezák je tvrdý a nekolegiálny k „súdruhom“ biskupom (najmä k svojmu predchodcovi). Ale veď i sv. Pavol bol veľmi tvrdý a tvrdohlavý, a nerozpakoval sa vyčítať i sv. Petrovi, priamemu Kristomu nastupcovi, keď ten podľa jeho názoru mylne trval na nutnosti starozákonnej obriezky.
A osobne som presvedčený, že ani Kristus by nebol šťastný z účelovej „biskupskej kolegiality“, ak by sa ňou mali zakrývať či už osobné alebo cirkevné (inštitucionálne) pochybenia. Nie je problém v tom, že niekto urobí chybu – stane sa. Chybou je zotrvávať v zlom umýsle, neoľutovať pochybenie, a zakrývať a zatĺkať za každú cenu. Čo je podľa mňa jedným z dôvodov Bezákovho odvolania – že otvoril okná, aby pustil svetlo a čerstvý vzduch tam, kde boli odločený nejaký kostlivci. A ako povedali židia, je lepšie ak zomrie jeden za národ, ako celý národ... A ako židia ukrižovali Krista, tak cirkevní činitelia zrejme ukrižovali Bezáka.

Sv. Peter a spol. po čase pochopili svoj omyl voči sv. Pavlovi, a svojim spôsobom ho „rehabilitovali“. Obávam sa, či paralela medzi sv. Pavlom a arcibiskupom Bezákom nebude končiť, berúc do úvahy ješitnosť slovenských biskupov. Jedine, že konečne zasiahol priamo pápež, a nie len vatikánsky byrokratický aparát.

Bolo by zaujímavé vidieť, ako by sa veci a okolnostoi vyvíjali, keby ešte žil biskup Baláž. Myslím, že ten jediný by sa nebál postaviť za arcibiskupa Bezáka, lebo toto naozaj vyzerá na nejakú intrigu. A namiesto toho, aby to cirkevní pohlavári vyvrátili svojou otvorenosťou, oni len mlčia a zatĺkajú. Slovenská cirkev a vatikánsky byrokratický aparát asi zamrzli v stredoveku. Z čoho by bol smutný a nahnevaný aj sv. Pavol, a podľa mňa nie len on.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?