Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych

Autor: Stanislav Havran | 28.2.2020 o 11:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  68x

Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych. Ani oni nikomu nechcú ublížiť, majú len strach zo zmeny, z nového a neznámeho. Majú len radi svoje zabehnuté koľaje, tradície a istoty.

Milí čitatelia, čo sa cítite ako liberálni, chcem vás poprosiť o zachovanie rozvahy, pretože konzervativizmus naozaj nie je pohroma, ani koniec sveta, ani spútavanie rúk.

Konzervativizmus je o úcte k tradíciam, k overeným spôsobom života, k tomu, čo pretrvalo a ukázalo sa ako životaschopné. Nie je to nemennosť, ale kritický pohľad na nové. Nie je to absolútna nemennosť, aj keď zmena býva pomalá.

Konzeravtívni ľudia nie sú inkvizítori či temné postavy zo stredoveku, ale tí, čo vravia "ďakujem, neprosím". Možno majú strach z nového, sú aj takí ľudia. Rovnako ako vy, aj oni chcú žiť svoj život, ako ako žili doteraz.

Milí liberálni priatelia, nebojme sa všetkým ukázať, čo vás učí vaše presvedčenie - nechávajme možnosť slobodne sa rozhodnúť konzervatívnym priatelom žiť ako chcú oni - tak ako doteraz. Nechávajte im slobodu, ako aj vy po nej túžite, a žime v vzájomnej úcte a rešpekte, aj keď nemusíme spolu navzájom súhlasiť. Potom aj oni uvidia, že sloboda oslobodzuje a neobmedzuje ani druhého.

Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych.

Bojme sa tých, čo širia strach a nenávisť po rúškom ochrany absolútnej slobody a vlastného presadenia sa. Nenechajme tých, čo šíria strach a nenávisť siahnuť na slobodu tých druhých - aj konzervatívnych - lebo potom je len kúsok aby siahli aj na vašu slobodu, nech vás neovládnu strachom, závisťou a nenávisťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koronakríza už berie prácu Američanom a Nórom. Čaká to aj Slovákov

Aj optimistický scenár je o náraste nezamestnanosti.

Analytik: Prečo banky sprísňujú úvery? Chránia sa

Banky ohlásili výrazne obmedzia úverov.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Nie sme vo vojne (píše Michal Havran)

Pocit, že za vami stojí celá spoločnosť, je najvýznamnejším znakom civilizácie.


Už ste čítali?